موتورهای جستجو چگونه کار می‌کنند

هر موتور جستجو دو عملکرد اصلی دارد: یکی پویش و ایجاد فهرست و دیگری ارائه لیستی از وب‌سایت‌ها به ترتیب درجه اهمیت با واژه جستجو شده به کاربران.

1- پویش (crawl) و فهرست بندی (index)

شبکه اینترنت را مانند مسیرهای مترو یک شهر تصور کنید.

هر ایستگاه را به شکل یک صفحه وب و یا یک فایل مانند عکس یا متن (pdf) در نظر بگیرید. موتورهای جستجو نیاز دارند تا کل مسیرها را به دنبال ایستگاه‌ها جستجو کنند و برای این‌کار سعی می‌کنند که از بهترین مسیرها (لینک‌ها) و در کمترین زمان ممکن استفاده کنند.

لینک‌ها باعث پیوسته شدن تمامی این صفحات به یکدیگر هستند.

لینک‌ها به موتورهای جستجو و ربات‌های آنها که crawlers یا spiders نامیده می‌شوند اجازه می‌دهند که به میلیونها صفحه و سند موجود در وب دسترسی پیدا کنند.سپس هر صفحه را طبق الگوریتمی خاص در پایگاه عظیم داده‌های خود یا همان دیتابیس ذخیره می‌کنند.
هر زمان که جستجویی توسط کاربر انجام می‌شود از این اطلاعات ذخیره شده جهت نمایش نتایج جستجو در کسری از ثانیه استفاده می‌کنند، برای دسترسی هرچه سریعتر به اطلاعات بانک‌های اطلاعاتی و مراکز داده خود را در سراسر جهان توزیع کرده و هزاران سرور این حجم عظیم اطلاعات را پردازش می‌کنند تا در کمترین زمان ممکن نتایج جستجو را نمایش دهند.

2- نمایش نتایج جستجو

هنگامی که شما واژه‌ای را جستجو می‌کنید موتور جستجو ابتدا از بین میلیاردها سند ذخیره شده ابتدا نتایجی را که مربوط به جستجوی شماست پیداکرده و سپس با توجه به درجه محبوبیت وب‌سایت‌ها نتایج را رتبه‌بندی می‌کند در واقع هم مرتبط بودن نتایج و هم درجه محبوبیت در نمایش اطلاعات و فرآیند سئو مهمترین نقش را دارند.

موتورهای جستجو چگونه نتایج مرتبط و درجه اهمیت وب‌سایت‌ها را تعیین می‌کنند؟

از نظر یک موتور جستجو ارتباط مطالب در یک صفحه با کلمات جستجو شده چیزی بیشتر از وجود این کلمات در صفحه مورد نظر است. هر چند که در روزهای اولیه ایجاد موتورهای جستجو به همین سادگی بود اما در طول سالیان روش‌هایی هوشمند جهت مطابقت نتایج با کلمات جستجو شده ایجاد شده و عوامل زیادی در این زمینه موثر هستد که در ادامه توضیح خواهیم داد.
موتورهای جستجو فرض می‌کنند که هرچقدر یک سایت یا یک صفحه محبوب‌تر باشد دارای مطالب ارزشمند بیشتری است و کاربران از آن نتیجه راضی‌تر باید باشند.
تعیین درجه محبوبیت و ارتباط بین مطالب صورت دستی و یا توسط انسان قابل انجام نیست و نیاز به معادلات پیشرفته ریاضی و الگوریتمهای خاص دارد، این الگوریتم‌ها عموما دارای صدها متغیر جهت رتبه بندی صفحات وب‌سایتها هستند که به آنها عوامل موثر در رتبه‌بندی وب‌سایت (ranking factors) می-گوییم.


چگونه می‌توانم در سئو به موفقیت برسم؟

دسترسی به الگوریتم‌های پیچیده موتورهای جستجو عملا غیرممکن است اما درعوض خود موتورهای جستجو با ارائه مستندات و راهنماها شما را برای رسیدن به نتایج بهتر و ترافیک بیشتر راهنمایی می‌کنند. برای انجام بهینه‌سازی وب‌سایت و گرفتن نتایج خوب چکار کنیم؟ در ادامه توضیح داده می‌شود:

استفاده از راهنمای سئو گوگل وب‌مستر

برای گرفتن رتبه بهتر گوگل موارد زیر را به صورت کلی پیشنهاد میدهد:
صفحات و مطالب را برای استفاده کاربران طراحی کنید و نه برای موتورهای جستجو، سعی کنید مطالبی غنی و مفید برای خوانندگان ایجاد کنید، اطمینان حاصل کنید که از تگ‌های مناسب در صفحات خود استفاده کردهاید، از ایجاد محتوای تکراری پرهیز کنید و با ایجاد مطالب غیر مرتبط سعی در فریب کاربر و موتورهای جستجو نداشته باشید.

استفاده از راهنمای سئو بینگ وب‌مستر

موتور جستجوی بینگ هم برای گرفتن نتیجه بهتر موارد زیر را به صورت کلی پیشنهاد می‌دهد:
محتوایی ارزشمند با کلمات کلیدی مرتبط ایجاد کنید، آدرس صفحات خود را مرتبط با کلمات کلیدی انتخاب کنید، به صورت منظم مطالب جدید ایجاد کنید، اطمینان حاصل کنید که محتوای صفحات شما توسط موتورهای جستجو قابل خواندن باشد.

Tags

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 
سفارش سئو وب سایت

به دنبال یک راهکار سریع برای حضور در گوگل هستید؟

کمک می‌کنیم که با کمترین هزینه بالاتر از رقبای تجاری خود قرار بگیرید.
برای مشاوره رایگان همین حالا با ما تماس بگیرید!

درخواست مشاوره سئو آشنایی با سئو
سفارش طراحی وب سایت

به دنبال یک طراحی سایت مناسب می‌گردید؟

نیازهای شما را می‌شناسیم و با کمترین هزینه و سرعت بالا طراحی می‌کنیم.
برای سفارش طراحی یا مشاوره رایگان همین حالا با ما تماس بگیرید!

درخواست طراحی وب آشنایی با طراحی سایت