آموزش سئو برای مبتدیان: بک لینک چیست؟

 زمانی که صحبت از سئو است، چندین عامل دست‌به‌دست می‌دهند تا رتبه شما تعیین شود. بک لینک یکی از مهمترین‌ها است.

بک لینک یک فاکتور مهم است که در رتبه‌بندی سایت محاسبه می‌شود. درباره سئو صحبت می‌کنیم. بله درست است، بهینه‌سازی سایت برای معرفی به موتورهای جستجو.
خب چطور نتیجه می‌دهد؟ چه‌کاری می‌کند؟ آیا کسب‌وکار شما واقعاً به آن نیاز دارد؟
اینترنت، از هنگام ورود به دنیا تاکنون به بزرگ‌ترین اجتماع اشتراک‌گذاری اطلاعات دیجیتال تبدیل‌شده است. اطلاعات را می‌توان به هرکس ازجمله خانواده و حتی افراد ناشناس در سراسر دنیا فرستاد. مجله تایم تخمین زده است که "در حال حاضر بیش از ۳ میلیارد نفر از اینترنت استفاده می‌کنند" (می ۲۰۱۵) و این رقم هرروز در حال افزایش است. با این شرایط، اینترنت هرروز بیشتر و بیشتر برای کسب‌وکارهایی که می‌خواهند مشتری بیشتری کسب کنند، اهمیت می‌یابد.
به موتورهای جستجو به‌منزله دربان هتل نگاه کنید. اگر با منطقه‌ای آشنا نباشید، به دربان برای کسب اطلاعات مراجعه می‌کنید. دربان اطلاعات موثقی که به درد شما بخورد دراختیارتان می‌گذارد. برای موتور جستجو هم همین حالت وجود دارد. یک موتور جستجو اینترنت را به دنبال اطلاعاتی با بیشترین ربط به سؤال یا خواسته شما می‌گردد. با وجود میلیاردها وب‌سایت ثبت‌شده در اینترنت، لازم است از استراتژی‌های بهینه‌سازی استفاده کنید تا وب سایتتان در میان سایرین به چشم آید.
بهینه‌سازی برای معرفی به موتور جستجو، اصطلاحی در حرفهٔ بازاریابی اینترنتی است که دارای استراتژی‌هایی برای بالا بردن رتبه وب‌سایت در موتورهای جستجو نظیر گوگل، بینگ و یاهو است. وقتی صحبت از بازاریابی دیجیتال یا جذب علاقه‌مندان آنلاین برای کسب‌وکار است، عوامل مختلفی برای موتورهای جستجو وجود دارد که تعیین می‌کند وب‌سایت شما در یک کلیدواژه خاص چه رتبه‌ای در میان سایرین داشته باشد. این استراتژی‌ها شامل بهینه‌سازی کلیدواژه، بهینه‌سازی تصویر، لینک سازی، ساختار (schema) و غیره است.
از میان استراتژی‌های ذکرشده، تأثیر لینک سازی در رتبه‌بندی موتورهای جستجو روزبه‌روز بیشتر می‌شود زیرا ضریب نفوذ بیشتری دارد و سایت را معتبرتر و شناخته‌شده‌تر می‌سازد.

لینک سازی چیست؟

لینک سازی یک استراتژی سئو به‌منظور ایجاد هایپرلینک خارجی برای هدایت به سایت است. در سئو، هایپرلینک یک نوشته یا عکس است که کاربر را از صفحه‌ای به صفحهٔ دیگر هدایت می‌کند. هرچه لینک‌های ارجاعی به یک وب‌سایت بیشتر باشد آن سایت برای موتورهای جستجو معتبرتر است.

لینک چیست؟

حال که می‌دانیم لینک سازی چه مزیتی دارد، لازم است از پایه شروع کنیم: لینک چیست؟
در وب‌سایت‌های سراسر اینترنت، نوشته یا تصاویر مشخصی وجود دارد که می‌تواند به وب‌سایت دیگری هدایت شود، این نوشته "هایپرلینک" یا "لینک" نامیده می‌شود. لینک یک راه آسان برای کمک به جابجایی کاربر در یک وب‌سایت یا میان چند وب‌سایت است. دو نوع لینک داریم: لینک داخلی و لینک خارجی.

لینک داخلی

لینک‌های داخلی لینک‌هایی هستند که شما را درون وب‌سایت خودتان جابجا می‌کنند و فقط به سایر صفحات وب‌سایت خودتان پیوند می‌شوند. لینک‌های داخلی از این لحاظ اهمیت دارند که به ایجاد یک نظم اطلاعاتی برای وب سایتتان کمک می‌کنند هم‌چنین به افزایش link juice (لینک‌های داده‌شده از سایر وب سایت‌ها به سایت شما) یا توان رتبه‌بندی در کل سایت کمک می‌کند بنابراین اعتبار دامنه‌تان را برای موتورهای جستجو افزایش می‌دهند.

لینک خارجی

لینک‌های خارجی لینک‌هایی هستند که از وب‌سایت دیگری به سایت شما هدایت می‌شوند. اهمیت لینک‌های خارجی به این خاطر است که ایجاد لینک‌های خارجی روی وب‌سایت‌های دیگر برای هدایت شدن به وب‌سایت شما ارزش سایت شما را افزایش می‌دهد. بااین‌حال، همهٔ لینک‌های خارجی یکسان نیستند. بلکه دارای دو نوع هستند: dofollow و nofollow

dofollow و nofollow: تفاوت چیست؟

هنگام قرار گرفتن لینک‌های خارجی در سایر صفحات، لازم است به این خاصیت مربوطه به لینک توجه شود. موتورهای جستجو ازجمله گوگل این مورد را بررسی می‌کنند. تعریف لینک به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا رتبه صفحه را اندازه‌گیری و تعیین کنند کدام وب‌سایت بالاتر قرار بگیرد. تعریف لینک در دو دسته‌بندی dofollow و nofollow قرار می‌گیرد.

لینک‌های follow

لینک‌های follow، دارای ارزش هستند و می‌توانند در رتبه کلی سایت تاثیر داشته باشند. در لینک سازی، داشتن هرچه بیشتر لینک follow، یک استراتژی مهم است زیرا موتورهای جستجو ازجمله گوگل توجه خاصی به این فاکتور دارند و تعداد لینک‌های درون‌گرا (inbound links) را که به وب‌سایت هدایت می‌شوند، درنظر می‌گیرند. هرچه این لینک‌ها بیشتر باشد، رتبه سایت بالاتر است.

لینک‌های No Follow

طبق تعریف No Follow ها لینک‌هایی هستند که نقشی در افزایش رتبه صفحه ندارند یا به تعیین جایگاه در موتورهای جستجو (SERP) کمکی نمی‌کنند اما همچنان استفاده از آن‌ها ضروری است زیرا قادرند کاربران را به وب‌سایت شما هدایت کنند.
صفات خاصی در مورد لینک وجود دارد که با آن همراه می‌شود. هر لینک دارای یکی از صفات " dofollow"یا " nofollow" می‌باشد. dofollow ها لینک‌های دارای ارزش سئو هستند و به‌منظور یافت شدن توسط موتورهای جستجو ثبت‌شده‌اند درحالی‌که nofollow ها نقطه مقابل هستند. برای یک استراتژی سئو، dofollow ها مطلوب‌ترند زیرا موتورهای جستجو را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

بک لینک یک فاکتور مهم است که در رتبه‌بندی سایت محاسبه می‌شود.

برای یک استراتژی سئو، dofollow ها مطلوب‌ترند.

چطور برای وب‌سایتمان بک لینک بسازیم؟

حال که با بک لینک و ارزش آن در سئو آشنا شدید، زمان شروع است. دو راه برای ایجاد بک لینک به دامنه و درنتیجه افزایش رتبه وجود دارد.

دایرکتوری‌ها

از بهترین استراتژی‌های لینک سازی، اضافه کردن وب‌سایت به دایرکتوری‌های آنلاین است. دایرکتوری، یک وب‌سایت ارجاع دهی است که به کاربران امکان یافتن فهرست‌های دسته‌بندی‌شده را می‌دهد. یکی از معتبرترین و شناخته‌شده‌ترین دایرکتوری‌ها Yellow Pages است.
هنگام ثبت وب سایتتان در یک دایرکتور، باید خیلی خاص عمل کنید و بیشترین اطلاعات ممکن را بدهید. دایرکتوری‌ها شامل (نام، نشانی و شماره تلفن) و حتی تصاویری از کسب‌وکار و خدمات می‌باشند.

روابط عمومی و رسانه‌های اجتماعی

در دهه اخیر، رسانه‌های اجتماعی به قسمتی از رفتارجامعه تبدیل‌ شده‌اند. ازآنجایی‌که هر کس با یک اشاره به حساب کاربری‌اش دسترسی می‌یابد، رسانه‌های اجتماعی به گل سرسبد بازاریابی دیجیتال تبدیل‌شده است. بااین‌حال اغلب رسانه‌های اجتماعی به سبب یک قاعده کلی در موتورهای جستجو مسدود شده‌اند و از قاعده " nofollow" تبعیت می‌کنند و لینک‌ها فاقد ارزش سئو هستند. البته استثناهایی هم وجود دارد مانند گوگل پلاس و پین‌ترست (Pinterest).

وب‌سایت‌های رایگان

یک راه خیلی خوب دیگر برای ساخت بک لینک‌های قوی به سایتتان، ایجاد صفحه‌ای در وب‌سایت‌های رایگان مانند Weebly، Square Space، Wix یا هر سایت رایگان دیگر است. اغلب این وب‌سایت‌ها رویکرد dofollow دارند و قادرند تعدادی لینک قوی به وب سایتتان بفرستند و رتبهٔ آن را بالا ببرند.

وبلاگ نویسی مهمان

در فضای اینترنت، بسیاری از سایت‌ها به دنبال وبلاگ نویس های مهمان به‌منظور اضافه کردن محتوای جدید به سایتشان هستند. وبلاگ نویسی مهمان، امری ضروری است زیرا طرز فکر متفاوتی برای محتوای جدید در اختیار می‌دهد که می‌تواند کاربران جدیدی را جذب کند یا کاربران موجود را دوباره همراه کند. وقتی برای وب‌سایت دیگری وبلاگ نویسی می‌کنید، قادرید محتوای مورداستفاده را تعیین کنید و بک لینک‌های dofollow قوی‌ای را برای هدایت به وب‌سایت خودتان قرار دهید.

آماده‌اید؟ پس شروع کنید!
حال که با لینک سازی آشنا شدید و متوجه شدید چقدر برای هر کار بازاریابی دیجیتال ضروری است، زمان اقدام است. با باز کردن یک فایل word و اضافه کردن اطلاعات ضروری ازجمله نام، نشانی، شماره تلفن، کلیدواژه‌ها، موقعیت مکانی و نشانی وب‌سایت، کار را شروع کنید!

Tags

دیدگاه‌ها  

# کوتاه کننده لینک 1396-08-23 14:56
سلام ممنونم از وب سایت خوب و مطالب مفیدتون
موفق باشید
پاسخ دادن
# کوتاه کننده لینک 1396-08-23 14:57
بهترین کوتاه کننده لينک فارسی در ایران
پاسخ دادن

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

سفارش سئو وب سایت

به دنبال یک راهکار سریع برای حضور در گوگل هستید؟

کمک می‌کنیم که با کمترین هزینه بالاتر از رقبای تجاری خود قرار بگیرید.
برای مشاوره رایگان همین حالا با ما تماس بگیرید!

درخواست مشاوره سئو آشنایی با سئو
سفارش طراحی وب سایت

به دنبال یک طراحی سایت مناسب می‌گردید؟

نیازهای شما را می‌شناسیم و با کمترین هزینه و سرعت بالا طراحی می‌کنیم.
برای سفارش طراحی یا مشاوره رایگان همین حالا با ما تماس بگیرید!

درخواست طراحی وب آشنایی با طراحی سایت